Ana Sayfa Ekonomi 14 Aralık 2022 44 Görüntüleme

Türkiye İnovasyon Haftası Hafızalarda İz Bırakacak Halde Sona Erdi

“İnovasyonun Yeni Yüzyılı” teması ile düzenlenen ve Haliç kongre Merkezi’nde, iki gün boyunca yerli ve yabancı konuklarını ağırlayan Türkiye İnovasyon Haftası, sona erdi. Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) konut sahipliğinde gerçekleşen aktifliğin açılışına katılan ve kalabalık bir davetli topluluğuna hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında büyüyen ve kalkınan Türkiye’yi dünyanın en gelişmiş 10 iktisadından biri haline getireceklerinin kelamını verdi.

CUMHURBAŞKANIMIZ CÜRET AŞILIYOR, İLHAM VERİYOR

41 yerli ve dört yabancı konuşmacının katıldığı aktifliğin ikinci günü, Türkiye İhracatçılar Meclisi Lideri Mustafa Gültepe’nin konuşmasıyla başladı. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, aktifliğe katılan, katkı veren, takviye sunan tüm isim ve kuruluşlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Mustafa Gültepe, bilhassa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve kabinesinin, devletin tüm kurum ve heyetlerinin gücüyle Ar-Ge, tasarım ve inovasyon mevzularına gösterdiği ilgi ve takviyeye şükranlarını söz etti. Gültepe, Erdoğan’ın cesaretlendirici ve ilham verici tavrının kendileri için büyük bir kılavuz olduğunu kaydetti.

ŞAMPİYONLAR LİGİNDEKİ TÜRKİYE ÖNCELİKLİ HAYALİMİZ

Ülkemize lig atlatacak çalışmalara verdiğiniz takviye, bizim motivasyonumuzu daha da artırıyor. İnovasyonu, bir hayat biçimi haline getirmeyi arzuluyoruz. Zira biliyoruz ki yalnızca üretmek yetmiyor. İnovasyonla, dizaynla, teknolojiyle, AR-GE’yle, donanımlı insan kaynağımızla ürettiklerimize paha katmalıyız. TİM olarak biz bu şuur ve sorumlulukla hareket ediyoruz” diyen Gültepe, kelamlarını şöyle sürdürdü; “Küresel iktisat, büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Yeni periyotta rekabet yalnızca fiyat odaklı olmayacak. İnovatif davranan ve insan kaynağına daha çok yatırım yapanlar rekabette bir adım öne çıkacak. Bu bakış açısıyla Türkiye’yi ihracatta birinci 10 ülke ortasına yükseltme vizyonu ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

2022 yılında hedeflenen 250 milyar dolarlık ihracat sayısına ulaşmanın muvaffakiyetinin gerisindeki büyük vizyoner bakışa, akıl ve bilime vurgu yapan Gültepe, “TİM olarak inovasyon ekosistemini geliştirmek ismine pek çok projeyi bir ortada yürütüyoruz. Bu yıl 9’uncusunu düzenlediğimiz Türkiye İnovasyon Haftası, bu çalışmaların başında geliyor. Etkinliğimizin birinci gününde birbirinden bedelli konuşmacıları ağırladık. Ülkemizi savunma endüstrinde bir üst lige çıkaran çalışmaları ve projeleri, mimarlarının ağzından dinledik. Geleceğin teknolojilerini, değişimi ve global rekabeti konuştuk” dedi. İkinci günde de dolup bir programla ziyaretçilerini ağırlayacaklarını tabir eden Lider Gültepe, Türkiye İnovasyon Haftası’ndan dayanaklarını esirgemeyen bakanlara, katkı veren kurumlara, firmalara ve gençlere teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.

SİZ KÂFİ Kİ YENİ FİKİRLER ÜRETİN

TİM Lideri Mustafa Gültepe’nin konuşmasının akabinde kürsüye çıkan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, öncelikle inovatif fikirleriyle Türkiye’nin aydınlık geleceği için çalışan gençlere teşekkür etti. “Aydınlık geleceğimizin teminatı ve fatihleri olan gençlerimizin yanındayız. Gençlerimizle birlikte yüzlerce proje yürütüyoruz. Devletimizin tüm imkanlarını gençlerimiz için seferber ettik.

Bu dayanaklarımız kesintisiz sürecek” diyen Bakan Kasapoğlu, Türkiye İnovasyon Haftası’na projeleriyle katılan ödül almış ya da almamış olsun iştirakçi tüm gençlere şükranlarını söz ederek şöyle konuştu: “Siz kâfi ki yeni fikirler ortaya koyun, yeni projeler üretin. Biz ebediyen yanınızdayız. Türkiye Yüzyılı ile amaçlarımızı, vizyonumuzu açıklamıştık. Bu vizyona için kültür, sanat, iktisat, spor ve bilimsel alanlarda ortaya koyacağınız her emek bizim için çok değerlidir.”

EKONOMİDE ASLAN HİSSESİ YENİLİKÇİLERİN

Türkiye İnovasyon Haftası’nın ikinci gün etkinliklerinde konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye İnovasyon Haftası’nın en yenilikçi etkinliklerinden biri olduğunun altını çizerek başta Türkiye İhracatçılar Meclisi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. “İnovasyon, tüm bölümleri, hatta dünyayı dönüştürüyor. Son kullanıcılar, hayatlarını düzgünleştiren yenilikleri kolaylıkla benimserken, ekonomik manada da aslan hissesi, yenilikçi eserleri birinci geliştiren, üreten ülkelerin oluyor” diyen Varank, konuşmasına şöyle devam etti;

TİM İLE YÜRÜTÜĞÜMÜZ ORTAK ÇALIŞMALAR MEYVESİNİ VERDİ

“Geçmişte yeniliklere seyirci kaldığımız vakitler oldu. Lakin artık değişik bir Türkiye var. Son 20 yılda Türkiye’de Ar-Ge harcamalarının GSYİH içerisindeki hissesini binde beşten yüzde 1,13’e çıkardık. Ancak asıl değerlisi özel bölümün toplam Ar-Ge harcamalarındaki hissesi yüzde 29’dan yüzde 71’e yükseldi. Yani aslında Ar-Ge harcamasını sağlıklı bir halde özel kesim yapıyor. Yalnızca son bir yılda 23 bin yeni araştırmacı ekosisteme dahil oldu. Türkiye, global inovasyon liginde üst sıralara tırmanıyor. 2020’de 51. sırada olan ülkemiz, bir yıl sonra 41. sıraya çıktı. Bu yıl, dört basamak daha tırmanarak 37. sıraya kadar yükseldi. Biz bu sayıları nasıl elde ettik? TİM ile bir arada ortak bir çalışmayı ortaya koyduk. Kendimizi de eleştirmemiz lazım. Pozisyonumuz çok daha yeterliyken birtakım bilgileri güncellemediğimiz için yahut memleketler arası kuruluşlarla vaktinde paylaşmadığımız için olduğumuzdan alt sıralarda gözükebiliyorduk. İşte TİM ile bu çalışmayı yaptık. İnovasyon Ligi’nde süratli bir biçimde yükseliyoruz.”

Türkiye’de inovasyon ekosisteminin daima geliştiğini vurgulayan Bakan Mustafa Varank konuşmasını şöyle sonlandırdı; “Ülkemiz artık çip de üretiyor, elektrikli araba de üretiyor, insansız hava aracı da üretiyor. Fakat şunu da unutmamamız lazım. Süratli dönüşümün yaşandığı devirlerde bir anlık duraksama bile bizi yarışın dışına itebilir. Bu manada inovasyonu daima gündemde tutan, farkındalığı artıran her aktifliğin kıymetli olduğunu düşüyorum. Bu vesileyle Türkiye İnovasyon Haftası’nın düzenlenmesinde emeği geçen herkese bir kere teşekkür ediyorum.”

YAPAY ZEKADAN UZAY TEKNOLOJİLERİNE DOPDOLU İKİ GÜN…

İş, siyaset, bilim ve medya dünyasının büyük ilgi gösterdiği iki gün süren etkinliklerde toplam 10 panel düzenlendi. Bu panellerde Yapay Zeka, Savunma Sanayi, Uzay Teknolojileri, Global İnovasyon, Oyun, Teknolojide Gelecek Öngörüleri, Finansmana Erişim ve Finansal Teknolojiler, Kurumlar ve Teşebbüsçüler için İnovasyon, Değişim İdaresi ve Girişimcilik Ekosistemi hususları işlendi.

İkinci günün birinci paneli, Prof. Dr. Habip Asan moderatörlüğünde gerçekleşti. “Küresel İnovasyon Endeksi: İnovatif Bir Ülke Olmanın Anahtarı” başlıklı panele konuşmacı olarak Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, TİM Lider Vekili Kutlu Karavelioğlu, İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson ve Çin halk Cumhuriyeti İstanbol Başkonsolosu Wu Jian katıldı.

MIT Öğretim Vazifelisi, Enchanted Objects: Design, Human Desire ve The Internet of Things isimli kitapların muharriri David Rose’un konuşmasından sonra “Finansmana Erişimde İnovatif Çözümler” başlıklı panel yapıldı. Dr. İlkay Gültaş’ın moderatörlüğünü üstlendiği panelin konuşmacıları, İhracatı Geliştirme Genel Müdürü Kasım Akdeniz Bİlge Teknolojileri ve AR-GE Kısmı Genel müdür Yardımcısı Abdullah Alım ve Türkiye Sigorta Strateji, Dijital Dönüşüm ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bilal Türkmen idi.

Günün üçüncü panelinin husus başlığı “Girişimciler, Yöneticiler ve İşverenler için İnovatif Olmanın El Kitabı”ydı. İnovasyon Dönüşüm önderi Dr. Hüseyin Güler’in moderatörlük yaptığı panelde, Ability Pool kurucu ortağa Hasret Ülker, muharrir ve podcaster Bora Özkent, niyet başkanı ve müellif Frank Mattes ile Userpots CEO’su Mustafa Kolcu katıldı.

Webrazzi Genel Müdür Yardımcısı A. Buğra Ferah’ın yönettiği panel, “Karmaşık Datalardan Yararlanma, Yapay Zeka Ölçeklendirme ve Zorlukları Yönetme” başlığıyla düzenlendi. Panelde AI & Dijitalleşme Danışmanı Dr. Yasemin Yücel Karasu, İnsider Kurucu Ortağı Arda Köterin ve Meta Türkiye’den Gül Yüksel Akkaya konuştu.

Bilgisayar oyunları bölümünde Türkiye’nin ulaştığı seviye, “Oyunun Seyahatinde Yeni Evre: Türkiye’den Globale” panelinde konuşuldu. Teknoloji editörü ve teşebbüsçü Mesut Çevik’in yönettiği panele Monster Bilgisayar’dan Cem Çerçioğlu ile Semruk Games’den Kayra Keri Küpçü konuk oldu.

Bunsar Bilişim’den Soner Demiray ve LC Waikiki’den Ömer Barboros Yiş’in katıldığı “Modanın Yapay Zeka Kahramanı Elsiva” panelinden sonra CapitalDemocracy Kurucu Ortağı ve “Venture Adventure” Kitabının Muharriri Amir Hegazi konuştu.

Türkiye’nin en değerli inovatif beyinlerini, siyaset, iktisat ve medyanın en üst seviye temsilcileriyle buluşturan ve yenilikçi fikirlerin, yaratıcı projelerin tanıtıldığı Türkiye İnovasyon Haftası’nın dokuzuncusu, İnosuit kitap lansmanı ve sertifika merasimi ile son buldu.

İNOVASYONA SANATSAL YORUMLAR

Türkiye İnovasyon Haftası’nda inovatif fikirler, sanatsal etkinliklerle de tabirini buldu. Hafta boyunca dört yerli ve üç yabancı stant ve üç enstalasyon, bilim ve sanat tutkunlarının ilgisine sunuldu. Ülkemizi ulusal ve memleketler arası alanda muvaffakiyetle temsil eden yeni medya sanatkarlarının ve küresel tasarımcıların dijital sanat, bio tasarım, ses tasarımı, elektronik dokumacılık üzere farklı disiplinlerdeki yapıtlarından oluşan stant ve enstalasyonlar ilgiyle izlendi.

Öte yandan Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında tanıtılan TİM – TEB Teşebbüs Konutları projesi de büyük ilgi gördü. Aktiflikte Türkiye’nin en yaygın ve geniş kapsamlı girişimcilik ailesi TİM-TEB Teşebbüs Evleri’de yer alan 13 girişimcimizin teknoloji tabanlı inovatif proje, eser ve hizmetleri tanıtıldı.

İnovaTİM Mükafatları Sahiplerini Buldu

Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında Yapay Zekâ ve Gelecek Tahminleme, Sürdürülebilirlik, Tabiatın Korunması kategorilerinde düzenlenen İnovaTİM İnovasyon Yarışması’nın mükafatları de ikinci gün sahiplerini buldu. Gençler mükafatlarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun elinden aldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

turkhacks.com hack forumu hacker sitesi escort muğla izmir escort gaziantep escort bayan gaziantep escort Manavgat Escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler