Ana Sayfa Gündem 25 Aralık 2022 0 Görüntüleme

Manavgat Tertipli Depolama ve Güç Üretim Tesisine yeni üniteler

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in çevreci ve yenilikçe projeleri ortasında yer alan Manavgat Katı Atık Nizamlı Depolama ve Güç Üretim Tesisine eklenen mekanik ayrıştırma ünitesi ile ambalaj atıkları ayrıştırılarak iktisada kazandırılırken gaz balonu ünitesi ile de tesiste üretilen güç ölçüsü arttı. 

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in çevreci ve yenilikçi yaklaşımı ile birlikte Manavgat Katı Atık Tertipli Depolama ve Güç Üretim Tesisine iki yeni ünite eklendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi tesise mekanik ayrıştırma ünitesi ve gaz balonu ünitesi kazandırdı. 

AMBALAJ ATIKLARI İKTİSADA KAZANDIRILIYOR

Manavgat Belediyesi tarafından Manavgat Transfer İstasyonuna küçük araçlarla gelen evsel katı atıklar, Antalya Büyükşehir Belediyesine ilişkin tırlara aktarılarak Manavgat Katı Atık Tertipli Depolama ve Güç Üretim Tesisine taşınıyor. Mekanik ayrıştırma ünitesinde evsel atığı içerisindeki ambalaj atıkları hacimsel büyüklük ve cinslerine nazaran ayrılıp balyalanarak iktisada kazandırılıyor. Ambalaj atıklarının ayrıştırılması ile depolama alanına gönderilen atık ölçüsü azaldığı için depolama alanının ekonomik ömrü uzuyor. Bu atıklar döngüsel iktisada kazandırılırken etraf kirliliğinin de önüne geçiliyor. Mekanik ayrıştırma ünitesinin üretimi ile yaklaşık 80 çalışanın istihdamı sağlanacak.

ENERJİ ÜRETİM ÖLÇÜSÜ ARTTI

Enerji üretim tesisinin bir öteki yeni ünitesi olarak gaz bolunu ünitesi oluşturuldu. Gaz balonu vasıtası ile kolektör sistemiyle alandan çekilen metan gazının siteme daha istikrarlı verilmesi sağlanmakta ve böylelikle güç üretim randımanı yüzde 5 arttırılıyor. 3,6 MW heyeti güce sahip Büyükşehir Belediyesi Manavgat Katı Atık Tertipli Depolama ve Güç Üretim Tesisi’nde üretilen elektrik ölçüsü 11 bin 500 hanenin aylık elektrik güç muhtaçlığına denk geliyor. Üretilen güç satılarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne gelir olarak geri dönüyor. Depolama alanında oluşan metan gazının elektrik gücüne dönüştürülmesiyle azaltılan karbon emisyon ölçüsü da 36 bin 500 ton.  

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

hacker sitesi